Anasayfa / Gıdavizyon TV / RAMAZAN’IN GÜLÜ: GÜLLAÇ

RAMAZAN’IN GÜLÜ: GÜLLAÇ

Osmanlı’dan günümüze miras olan ve o günden bu yana Ramazan sofralarının vazgeçilmez tatlısı haline gelen güllaç, her Ramazan’ın gözdesi olmaya devam ediyor. Peki en güzel güllaç nasıl hazırlanır, yapımında nelere dikkat edilir. Sizler için derledik.

Geleneksel tatlılarımız arasında kabul görülen ve lezzetini günümüze kadar kuruyan güllaç bu yıl da Ramazan sofralarında yerini aldı. Uzmanlar,  güllacın kıvamında yapılmasının çok önemli olduğuna değinerek, bu kıvamı tutturmada da önemli olanın süt sıcaklığı ve sekerinin miktarı olduğunu belirtiyor.

Güllacın ana malzemesi nişastadır. Nişasta su ile iyice inceltilerek yuvarlak, düz tepsilere dökülüp yayılır, kurutulur. Bu çok ince yufkalar toplanarak 6 veya 12’şerli olarak paket yapılıp satışa sunulur. Çabuk kırılacağı için; özel, yuvarlak paketler yapılır.

Tatlının iyi olabilmesi için güllaç yufkasının taze olması şarttır. Bayat olursa sütle ıslatıldığı zaman parçalanır ve dağılır. Güllaç nişastadan yapıldığından sütü çabuk emer ve yumuşar onun için ıslatma genellikle sütle yapılır. Bazı kaynaklarda ıslatma sütle yapıldıktan sonra şekil verilip üzerine şekerli su kaynatılıp döküldüğü görülür. Sütle ıslatılırken gül suyu konulması ayrı bir koku verir.

Malzemeler (10-12 kişilik) ;

250 gram güllaç yufkası (Yaklaşık 6 adet), 1 litre süt,  250 gram toz şeker, 50 ml gül suyu,  100 gram ceviz içi,  50 gram çekilmiş yeşil fıstık,  100 gram nar tanesi

Hazırlanması

Süt ile şeker bir tencerede kaynatılır.  Ilık hale gelince gül suyu dökülüp karıştırılır. Sütün yarısı genişçe bir tepsiye dökülür.  Güllaç yufkaları yumuşatılır, alt üst edilir. Yufkanın her biri tepsiye yerleştirilir. Arasına yarım kepçe daha şekerli süt dökülüp, dövülmüş ceviz serpilir. Bütün yufkalar aynı şekilde hazırlanır. Kalan süt üzerine dökülür. Dinlendirilir.

Bir başka yöntem de şudur

Güllaç yufkalarının her birisi sütle ıslatılarak yarısı kesilir. Cevizli, fıstıklı iç malzemesi konulur, rulo yapılıp, gül şekli verilerek tek porsiyonluk hazırlanabilir. Islatılmış güllaç yufkaları iç konulup sigara böreği gibi sarılır. Çırpılmış yumurtaya bulanarak tereyağında kızartılır. Üzerine şekerli süt dökülerek hazırlanırsa tatlı kızartma güllaç adını alır.

Dikkat edilecek hususlar

Güllaç hazırlanırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Örneğin;  Satın alınan Güllaç yufkaları mutlaka taze olmalıdır. Güllaç yufkaları şekerli sütün içinde birer birer yumuşatılmalıdır.  Sütü iyice emmesi için dinlendirilmelidir.  Dinlendirilme aşamasında kurumaması için kenardaki sütten kaşıkla ara sıra üstüne dökülmelidir. Gülaç servis yapılırken porsiyonluk dilimlenir. Yeşil fıstık ve nar tanesi ile süslenerek servisi yapılır.

Kontrol

SEKTÖRÜN KALBİ ANKARA’DA ATACAK

Bu yıl Ankara’da 4.’sü yapılacak olan ve isim değiştirerek IBAKTECH adını alan Ankara Ekmek, Pasta …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir