Anasayfa / Sektörden Haberler / PEYNİRLİ EKMEK İÇİN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU

PEYNİRLİ EKMEK İÇİN COĞRAFİ İŞARET BAŞVURUSU

Elazığ’da valilik, yöresel ürünler arasında yer alan peynirli ekmeğin, coğrafi bölge işaret tescili alması amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yaptı.

Taze tuzsuz peynir ile şekerin pide hamuru üzerindeki muhteşem birleşmesi ile yapılan ‘peynirli ekmek’ Elazığ’da ekmek fırınlarında “açık ekmek” adıyla biliniyor ve satılıyor. Pideye benzeyen bu özel ekmek özellikle sıcakken çok lezzetli oluyor.Genellikle ekmeğin üzerinde güzelce erimesi için peynirlerin daha yağlı olduğu Nisan-Ekim arası dönemde yapılıyor.

Elazığ Valiliği, kente özgü bu lezzetli ekmeğe coğrafi işaret alabilmek amacıyla, geçtiğimiz günlerde Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurdu. Başvuru ilçedeki fırıncılar arasında sevinçle karşılandı. Fırıncılar, peynirli ekmeğin Elazığ ile özdeşleştiğini belirterek, başvurunun çok daha önce yapılması gerektiğini ifade etti.

Öte yandan, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının (ŞUTSO) girişimleri ile tescil edilen 13 yöresel ürünün coğrafi işaret tescil belgesi bir restoranda düzenlenen törenle teslim edildi. Törende ciğer kebabı, tırnaklı ekmek, haşhaş kebabı, açık ekmek, pencer (pazı) boranisi, yumurtalı köfte, isot çömleği, frenk çömleği, üzlemeli pilav, lebeni, su kabağı yemeği, zerde ve külünçenin coğrafi işaret tescil belgeleri verildi.

 

 

Kontrol

MERSİN FIRINCILARI SORUNLARLA BOĞUŞUYOR

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük illerinden Mersin’de fırıncılar zor günler yaşıyor. Son dönemlerde yaşanan maliyet artışlarına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir