Anasayfa / Sektörden Haberler / FEDERASYON’DAN PİDE FİYATI AÇIKLAMASI

FEDERASYON’DAN PİDE FİYATI AÇIKLAMASI

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Türkiye’deki fırıncılar odasına gönderdiği yazıda pidenin kilogramını 7 lira 20 kuruş olarak açıkladı.

Bu kapsamda Samsun Fırıncılar Odası’na gönderilen yazıda Ramazan pidesinin kilo fiyatının 6,70 TL’den, 7, 20 TL’ye yükseltildiği belirtildi. 300 gramlık pideye 15 kuruş zam geldi. Zam sonucu 300 gramlık yumurtasız pidenin 2 lira 15 kuruştan satılması bekleniyor.

Konuyla ilgili Gıdavizyon’a açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Yılmaz Yiğit, zammı fiyatlara değil gramaj ayarlaması olarak değerlendirebileceklerini ifade etti.

Yiğit, “Geçen sene sade pidenin kilo bazındaki fiyatı 6,70 TL’ydi. Bundan sonraki fiyat belirlemelerindeki kontrol tamamen Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda olacak. Ekmek ve pide fiyatlarını merkezimiz belirleyecek, bakanlığın onayına sürecek. Buna göre de birliklere yazı gönderilecek ve fiyat belirlenecek. Yeni belirlenen fiyatlara göre bu sene pidelere maksimum yüzde 10’dan daha az bir oranda zam yapılacağını düşünüyoruz” dedi.

ESKİŞEHİR FIRINCISI PİDEYE ZAM İSTİYOR

Öte yandan; İç Anadolu Fırın İşverenleri Sendikası Başkanı Selami Ekşi, 2 yıldır Ramazan pidesine zam alamadıklarını belirterek, 25 kuruş zam için başvuruda bulunduklarını söyledi.

Ramazan pidesinin 2016 ve 2017 yıllarında (300 gram) 1.5 TL’den satıldığını hatırlatan Ekşi, “Bu komik bir rakam. Bütün maliyetlere zam geldi ama pideye 2 yıldır zam yapmıyoruz. Bu Ramazan’da 25 kuruş zam almak için gereken başvurumuzu yaptık. Büyük ihtimalle o zammı alacağız. Çünkü artık fiyatın kurtarmadığının herkes farkında” dedi.

Kontrol

MERSİN FIRINCILARI SORUNLARLA BOĞUŞUYOR

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük illerinden Mersin’de fırıncılar zor günler yaşıyor. Son dönemlerde yaşanan maliyet artışlarına …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir