Anasayfa / Gıdavizyon TV / DÜNYAYA COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERLE ULAŞILACAK

DÜNYAYA COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLERLE ULAŞILACAK

Coğrafi işaretli ürünler konusundaki farkındalığı artırmak için birçok proje yürüten Metro Türkiye, ilk kez İstanbul’da düzenlenen Coğrafi İşaret Zirvesi’ne Gastronometro ile ev sahipliği yaptı. Zirvede, Dünya’da toplamda 10 bin adet coğrafi işaret tescilli ürün bulurken, Türkiye’de tescil almaya aday 2 bin 500 adet ürün bulunduğundan bahsedildi.

Zirve’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türk Patent ve Marka Kurumu (TURKPATENT), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve ilgili tüm paydaşlar bir araya geldi.

Değerli konuşmacıların ve panelistlerin yer alacağı zirvede “Coğrafi İşaretlerin Dünyadaki Yeri ve Pazarlanması, Coğrafi İşaretlerde Üretici Birliklerinin Önemi, Türkiye’de Coğrafi İşaretler ve Son Gelişmeler ve Avrupa Birliği Kalite Politikaları ve Coğrafi İşaretler, Coğrafi İşaretli Ürünlerin Tüketiciye Ulaşmasında Şeflerin Rolü gibi konular detaylı bir şekilde ele alındı ve örnek uygulamalara yer verildi.

Zirvenin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Veysel Yayan, “Metro Türkiye bizleri ziyaret ederek bakanlığımızla coğrafi işaretli ürünler projesini paylaştığında, hepimiz onların heyecanını görerek mutlu olduk. Türkiye coğrafi işaretli ürünler bakımından çok zengin. Bugün geldiğimiz noktada Metro ve tüm iş ortaklarımızla birlikte 337 ürün coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi. 422 ürün ise tescil alma aşamasında bulunuyor. Biz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, Türkiye’de daha çok ürünün coğrafi işaret alarak Dünya’ya yayılmasının, üreticilerin desteklenmesinin ve kırsal kalkınmanın arkasındayız.” dedi.

İstanbul’da ilk kez düzenlenen Coğrafi İşaret Zirvesi’ne ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Metro Global Yürütme Kurulu Üyesi Kubilay Özerkan ise “Türkiye olarak; bir tarafta medeniyetler beşiği bir coğrafya, diğer tarafta binlerce yıldır birikerek zenginleşmiş köklü bir mutfak kültürünün zengin bir mirasçısı konumundayız. İşte bu noktada tüm özelliklerini üretildiği coğrafyadan alan; o yörenin havası, suyu, toprağı, üretim yöntemi, el emeği ile özdeşleşen Coğrafi İşaretli Ürünlerimiz büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

Zirvede,  bugün Türkiye’de 337 ürüne coğrafi işaret alındığı ve 422 ürünün başvurusu tamamlanarak tescil almayı beklediği belirtildi. Yakın zamanda Türkiye’de toplamda bine yakın ürünün coğrafi işaretli ürünler arasına girmesi hedefleniyor.

Belirli bölgelere ait ürünleri tanıtarak pazar oluşturmanın bölgesel kalkınmayı hızlandıracağına ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağına inanan Metro Türkiye, 2011 yılında başlattığı Coğrafi İşaretli Ürün projesiyle hem kırsal kalkınmaya ve sürdürülebilir tarıma destek oluyor, hem de yerel ürün tedarikçilerini destekleyerek unutulmaya yüz tutmuş ürünleri tekrar gün ışığına çıkarmayı hedefliyor. Metro, bu projesiyle Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ilk defa verilen “Coğrafi İşaret Tanıtımına En Fazla Katkı Sağlayan Firma Ödülü”nü almaya da hak kazanmıştı. Türkiye’nin 20 şehrinde bulunan 36 Metro mağazasında 80’den fazla coğrafi işaret tescili almış ya da coğrafi ürün tescil için bekleyen ürünü bulmak mümkün.

Kontrol

FUARDAKİ STANTLARA BÜYÜK İLGİ

Fuar İzmir Fuar Merkezi’nde düzenlenen IBATECH 2018 Fuarı’nda ilk gün sona erdi. Fuarın ilk günü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir