Anasayfa / Sektörden Haberler / BAŞKAN YİĞİT’TEN ‘UCUZ SİMİT’ TEPKİSİ

BAŞKAN YİĞİT’TEN ‘UCUZ SİMİT’ TEPKİSİ

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, ilde satılan ucuz simitlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Yiğit, “Seçim nedeni ile maalesef bir denetimsizlik var. Kurumlardan kontrol amaçlı denetim yapma etkilerine acizler” diye konuştu.

Simidin gramajının düşürülmediğini söyleyen Başkan Yiğit, “Ticaret Odası’nın simitle ilgili tescilli ürün niteliğinde bir takım çalışmalar yapıldı. Normalde 1 tane simidin 1TL’ye satılması gerekirken çoğu yerde daha düşük fiyata satılıyor. Simidin olması gerektiğinden daha düşük fiyata satılması imalatında bir takım sıkıntılar yaratabiliyor. Bu yüzden biz de sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Simitçilerin genelde İlkadım ilçesinde satış yaptığını hatırlatan Yiğit; “Simit satan kişilerin kılık kıyafeti, saçı, sakalı düzgün olmalıdır. Dışarda simit satışı yapan kişileri görüyoruz ve hepsine de düzgün demek doğru olmaz. Bu nedenle vatandaşlar da simit üretim yerini görmeyi istiyorlar. Direkt üretip halka arz eden yerlerimiz de var. Simidin gramajında eksiklik olmuyor. Kullanılan susamından üretimini yapan insan sayısına kadar hiçbir şey değişmiyor” şeklinde konuştu.

Yiğit, “Sağlık, hijyen ve görsellik açısından Samsun’a yakışan bir görüntü değil. Ürünlerden zehirlenme ya da çok büyük bir hastalık olmaz ama insanlar simit alırken bile karşıdaki kişinin görünüşüne de dikkat eder. Simit satıcısının eli yüzü temiz, ve düzgün giyinen biri olması simit alan kişiyi de psikolojik olarak etkiler. Sakal traşı bile dışardan bakınca hoş durmaz. Yaklaşık 7-8 ay önce Samsun simidini tescillenmiş ürün kategorisine koydular. Hoş olmayan fiyat politikası ve görüntüler var ve bu tescilli bir ürün oldu. Bir şeyler üzerinde çok durulmadan yapılıyor. Özellikle 3 tanesi 1 TL adı altında satılan simitler insanların kafasında orijinal mi sorusunu getiriyor. İnsanlarda temkinli davranmaya çalışıyor. Görsellik ve çevre anlamında tüm olumsuzlukların düzelmesi için mücadele ediyoruz. Ama ne yazık ki bu konuda İlkadım Belediye Zabıta Müdürlüğümüz yetersiz kalıyor” diye ifade etti.

KAYNAK: Samsun Haber 

Kontrol

BAKANLIKTAN FLAŞ İADE KARARI

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı yönetmelik değişikliği ile büyük market ve zincir mağazalara ekmek iadesi konusunda sınırlama …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir