MOR EKMEKTEN SONRA MOR LAVAŞ !

MOR EKMEKTEN SONRA MOR LAVAŞ !


Çorum’da bir firma, mor renkli meyve ve sebzelerin özünden elde edilen MorMiks ile mor lavaş üretti. Başta şeker ve tansiyon olmak üzere, bir çok hastalığa karşı vücudu koruyan MorMiksli lavaş hem yurt içinde tüketime sunulacak hem de ihraç edilecek.

Mor renkli unlu mamuller hayatımıza girmeye devam ediyor. Mor ekmek, mor baklava, mor simit ve mor yufkadan sonra şimdi de mor lavaş ekmeği, sağlıklı beslenmek isteyenlerin beğenisine sunuldu. İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü Teknoloji Geliştirme Bölgesi içindeki Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde, mor renkli meyve ve sebze özlerinin saflaştırılması ile elde edilen MorMiks’ten üretilen mor lavaş çok yakında market ve şarküterilerde yerini alacak.
Çorum Organize Sanayi Bölgesi içinde faaliyet gösteren Mutlukal Gıda tarafından üretilen mor lavaşın deneme üretiminin bittiğini ve testlerin çok başarılı geçtiğini belirten firma yetkilileri, gelen olumlu tepkilerin ardından seri üretime başlama kararı aldıklarını belirtti.
Mor lavaşın lezzetli olduğu kadar sağlıklı olduğuna da dikkat çeken firma yetkilileri; “Mor lavaşın içindeki MorMiks bir antosiyanin ve polifenol deposu. Antosyanin ve polifenollerin vücuda olan katkıları bilimsel çalışmalar sonucu ortaya konulmuş durumda. Antosyanin içeren gıdalar, tüketildiklerinde kan şekerini yükseltmiyor. Doğal olarak da MorMiksli mor lavaşı tüketenlerin şekerleri, tansiyonları ve kolestrolleri yükselmiyor. Düzenli tüketim halinde alzheimerin önüne geçiliyor. Damar tıkanıklıkları engelleniyor. Sağlıklı beslenmek ve bu belirttiğimiz hastalık ve rahatsızlıklara yakalanmak istemeyenler mor lavaşı tercih ediyor” dedi.
Mor lavaşı üreten firmanın yetkilileri, ürünün yakında iç piyasada yerini alacağını, bunu dışında mor lavaşa yurt dışından da yoğun talep geldiğini belirtti.
ANTOSİYANİN DEPOSU MORMİKSDünyanın çeşitli yerlerinde yoğun olarak kullanılan mor renkli fonksiyonel gıdalara rengini ve sağlık özelliklerini veren antosiyanin, bilim dünyasının son yıllarda ilgisini çeken bir bileşen.
Kırmızı ve mor renkli meyve ve sebzelere renklerini veren renk pigmentlerinden elde edilen antosiyanin, Türkiye ve dünyada ilk kez Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde, Nörolog Prof. Dr. İhsan Kara ve ekibi tarafından sanayi üretiminin kullanımına uygun hale getirildi.İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü içindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyet gösteren merkezde, 10 ayrı labaratuarda, antosyaninin saflaştırılmasıyla, tamamen doğal yollarla elde edilen MorMiks, başta unlu mamuller olmak üzere, gıdanın pek çok alanında kullanılıyor. Adını ilk kez mor ekmekle duyuran Sankara MorMiks, ekmek dışında poğaça, bazlama, kek, yufka, kurabiye, baklava ve sütlü tatlı üretiminde kullanılıyor. Ancak MorMiks, sadece unlu mamullere katılarak değil, yoğurt ve süte, hatta suya karıştırılarak da tüketilebiliyor.
DİYABET HASTALARINA TATLI YEDİRİYORGücünü mor sebze ve meyve özlerinden alan Mormiks gıdalarla birlikte tüketildiği zaman kan şekerini dengeleyerek daha zinde bir yaşam sunuyor. Özellikle diyabet hastalarının da tercih ettiği Mormiks, kan şekerinin gıdalarla dengelenmesinde çok büyük bir rol oynuyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin önde gelen baklava üreticilerinden Mehmet Yıldırım tarafından, MorMiks kullanılarak üretilen 'Mor Baklava', diyabet hastalarının da baklava tüketmelerine imkan sunmuş ve kamuoyu bu yeni ürüne büyük ilgi göstermişti.