MALATYA FIRINCILARI "YETKİLERİ YOK"

MALATYA FIRINCILARI "YETKİLERİ YOK"


Fırıncılar Odasının fiyatını uygulayan fırıncılara sıkı denetim.
Fırıncılar Odası’nın 170 gram pidenin fiyatının 1,25 TL’den 1,50’ye yükseltmesinin, Büyükşehir Belediyesi’nin de 200 gram pidenin 1,25 TL olduğuna ilişkin açıklaması ve denetim yapmasının ardından başlayan tartışmalar sürüyor. Büyükşehir Belediyesi zabıota ekipleri tarafından fırınlara gramaj ve fiyat kontrolü yapılarak ceza tutanağı düzenlemesine Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi sert tepki gösterdi. Büyükelçi, “ Zabıtanın tarife denetim yetkisi yok” dedi.

Büyükelçi, basın kuruluşlarına elektronik posta yolu ile gönderdiği açıklamasında yaklaşık 1,5 yıldır pidenin 170 gramdan satışının yapıldığını belirterek zabıtanın yetki aşımı yaparak denetiminin kabul edilemez olduğunu da öne sürdü.
Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi şu açıklamayı yaptı:
“Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığımız tarafından alınan 25 kuruşluk zam sonrası Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri tarafından fiyat ve gramaj denetimine çıkılması kanunlara ve yönetmeliklere aykırıdır. Büyükşehir Zabıtası resmen yetki gaspında bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri hakkında Yönetmeliğin ‘Tarifelerin Denetimi’ başlıklı 11’inci maddesi, Esnaf ve Sanatkârlar Meslek Kuruluşları Kanununun 11’inci maddesinin 1’inci fıkrasının L bendi gereğince “Tarifelerin bulundurulup bulundurulmadığı ve tarifelere uyulup uyulmadığı, o esnaf ve sanatkârın bağlı bulunduğu odaca denetlenir” hükmü oldukça açıkken, Malatya Büyükşehir Belediye Zabıtasının kanun nizam tanımadan mafyavari bir tutumla odamıza ait bir yetkiyi kullanmaya kalkışmasını kınıyorum. Zabıtanın esnafımıza gidip fiyat tarifesi denetimi yapması, 2018 yılı sonundan beri uyguladığımız 170 gram olarak asılı bulunan pide gramajını 200 grama çıkaracaksınız diyerek mevcut gramajı tartarak eksik gramaj tutanağı tutuyor olması, 1 lira 50 kuruş olarak belirlediğimiz satış fiyatına müdahale ederek 1 lira 25 kuruşa satılmasını dikta ediyor olması karşısında şaşkınız.
1 buçuk yıldan fazla süredir uyguladığımız gramaja bugün gelip yetkilerini aşarak yaptırım uygulamaya çalışmaları kabul edilemez. Yürürlükteki mevzuatlara göre belediyeleri mal ve hizmetlerin piyasadaki fiyatları denetleme yetkisi bulunmamaktadır. Malatya Büyükşehir Belediyesi, TBMM’nin kanun koyuculuğunu tanımayarak demokratik teamülleri ayaklar altına almaktadır.
Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni kanunlara, yönetmeliklere uymaya davet ediyoruz. Malatya Büyükşehir Belediyesi hangi kanundan hangi yönetmelikten güç alarak esnafımın ürettiği pidenin 200 gram olması gerektiğini dayatıyor. 1 buçuk yıldır uyguladığımız 170 gram uygulamasını bugün çıkmış 200 gram üzerinden değerlendirerek gramaj denetimi yapıyor. Her şeye Malatya Büyükşehir Belediyesi karar verecekse biz neden varız. Esnaf neden var. Malatya Büyükşehir Zabıtalarının dayatmasına eyvallahımız olmaz. Malatya Büyükşehir Belediyesi bilmelidir ki biz Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bir kurumu değiliz. MEGSAŞ değiliz. Gitsinler MEGSAŞ’ı denetlesinler. MEGSAŞ fabrikasyon üretim yapıyor. Fabrikasyon üretim yapıyor olmasına rağmen zarar mı ediyor kar mı ediyor kamuoyuna açıklasınlar. Bu kanunsuz baskılarla esnafımı ezerek halkımız üzerinden prim elde etmenin derdine düşüldüğü aşikardır.
Esnaflarıma tutanak tutulup 20-30 bin lira ceza kesilebileceği söyleniyormuş. Bu söylemin gerekçesi nedir çıkıp açıklasınlar. Bu tutum tamamen mafyavari bir tutumdur. Hiçbir kanuna, nizama, yönetmeliğe dayanmayan tehditler ve uygulamaları kabul etmeyiz, geri adım da atmayız. Esnafımızın maliyetlerine gelen zamlar nedeniyle yaptığımız 25 kuruşluk zammı bahane ederek gramaj denetimi adı altında esnafımıza baskı uygulanmasını kabul etmiyoruz.Malatya Büyükşehir Belediyesinde okuma yazması olan birisi açıp kanunları mevzuatları incelesin. Daha önce defalarca uyguladığımız tarifeler hakkındaki haklılığımızı kendilerine resmi yazı ile bildirdik. Okuma yazması olan birisi bunu çok rahatlıkla anlayabilecekken yüksek tahsil görmüş müdürlerin, daire başkanlarının, genel sekreter ve yardımcılarının bunu anlayamıyor olmasının altında o halde başka bir şey var.
31.12.2018 tarihinde Malatya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği tarafından resen alınarak kamuoyuna duyurulan tarifenin geçerli olmadığını gerek kamuoyuyla, gerek Malatya Büyükşehir Belediyesi, Malatya Valiliği, İlçe Kaymakamlıkları ve ilçe belediyelerine gönderdiğimiz 2018/4 sayılı yazımızda detaylıca izah etmiştik. Ancak anlıyoruz ki Malatya Büyükşehir Belediyesinde tas kayıp. Yazımız ekinde ise odamızca alınan karar gereğince pide gramajının 170 gram olacağı belirtilmiştir.