İTO EKMEK VE UNLU MAMULLER KOMİTESİ'NDEN ZAM TALEBİ

İTO EKMEK VE UNLU MAMULLER KOMİTESİ'NDEN ZAM TALEBİ


İstanbul Ticaret Odası Ekmek Un ve Unlu Mamuller Komitesi, Ekim ayı olağan toplantısını önceki gün gerçekleştirdi. Toplantıda, ekmeğin maliyetlerinde yaşanan artışlar masaya yatırıldı ve bu maliyet artışlarının gözönünde bulundurularak ekmeğe zam yapılması gerektiği karara bağlandı.

Toplantının ardından komite yönetiminden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Ekmek üretiminde temel maddeler; un, su, maya ve tuzdur. Ekmek üretimi yapılabilen un ve mayanın maliyetinin sürekli artış göstermesi ve diğer girdiler kapsamında yer alan doğalgaz, elektrik ve işçilik ücretlerinin de zaman içerisinde artması nedeniyle fırınların üretim girdi maliyetleri sürekli artmaktadır.

Ekmek girdi maliyetlerinin zaman içerisinde sürekli artması ekmek üretimi açısından sürdürülebilir bir durum değildir. Bu nedenle; 200 gr. ekmeğin azami fiyatının 1.40 TL, 250 gr. ekmeğin azami fiyatının 1.75 TL olarak belirlenip fiyat tarifesi yapılması teklifimizin değerlendirilmesi hususunun İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu'na arz ettik.

İTO Yönetimi 23.10.2019 Yönetim kurulu toplantısında “Ekmek azami fiyat tarifemizi” onaylayarak; İstanb'ul İl Ticaret Müdürlüğü, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesinden oluşan fiyat belirleme komisyonuna havale etmiştir. İto Yönetim Kurulumuza sektör adına teşekkür ediyoruz.

Komisyondan, İTO Yönetim Kurulumuzun da uygun gördüğü teklifimizin kabul edileceğini; yaklaşık 4 bin işletme, 40 bin çalışanı ve 18 milyon insanımıza hizmet veren bir sektör olarak beklemekteyiz.