GASTROANTEP'E 1 MİLYON ZİYARETÇİ

GASTROANTEP'E 1 MİLYON ZİYARETÇİ


Dünya Bankası’nın en rekabetçi 7 şehirden biri olarak seçtiği, UNESCO’nun 116 şehir arasında gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda (UCCN) Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep, dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Dünyaca ünlü şeflerin ve Türk gastronomi profesyonellerinin workshop ve panellerinin damga vurduğu GastroAntep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nde dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları, yurt içive yurt dışından festivali ziyarete gelen yaklaşık 1 milyon kişi unutulmaz anlar yaşadı.

12-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen festival renkli bir kortejle başladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin’in katılımıyla gerçekleşen biber ve fıstık hasatlarının yanı sıra, sevilen sanatçılar Yavuz Bingöl ve Edis konserleri, workshoplar, paneller, sergiler, mutfak atölyeleri, yemek yarışmaları ve çeşitli etkinliklerle 4 gün boyunca şehir keyifli sahnelere ev sahipliği yaptı. Festivalde Ali Ronay, Rafet İnce, Arda Türkmen, Ömür Akkor, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu gibi 64 Türk şefin yanı sıra, 9’u Michelin Yıldızlı olmak üzere 13 ülkeden Eduard Xatruch Cerro ve Paco Torreblanca gibi 21 yabancı şef yerini aldı.

7den 70’e herkesin eğlenceli dakikalar geçirdiği festivalde anne ve babaların çocukları ile dahil olduğu pek çok atölye de gerçekleşti. Akedemisyen Anne Baba ve Çocuk Kek Yapım Atölyesi ile katılımcılar keyifli anlar yaşadı. Ahşap Mozaik Mandala, Craft Kağıt Gastronomik Desenler ve Çılgın Kaşıklar gibi çocuk atölyelerinin yanı sıra, Geleceğin Şefleri Yemek Yarışması da yoğun ilgi gördü.