DOĞAL EKMEĞE BÜYÜK İLGİ

DOĞAL EKMEĞE BÜYÜK İLGİ


Sağlıklı  doğal, adil yöntemlerle üretilen ürünleri desteklemek, ata-dede tohumlarını yaşatmak, kültürel ve yöresel lezzetleri unutturmamak için düzenlenen şenlil renkli görüntülere sahne oldu.  Şile Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’un tek Yeryüzü Pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleşen şenliğe sadece Şile'den değil, İstanbul'un hemen her yerinden ziyaretçi katıldı.

Şenlik açılışında yapılan konuşmalarda yerel üretim ve tüketimin önemine değinildi.  Şenlikte doğal yöntemlerle üretilen ürünlerin yanı sıra, Şile’mizin yöresel lezzetleri, tarhana çorbası, öre tatlısı, Şile Lakerdası ziyaretçilerinin damak tadına sunuldu. 

Geleneksel Şile Tohum ve Yerel Ürünler Şenliği'nde satılan ürünler arasında ekmek ve çeşitli unlu mamuller de vardı. Doğal şartlarda üretilmiş olan ekmekler ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Şenlikle ilgili bilgi veren Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı,  “Atalarımızdan, dedelerimizden ve ninelerimizden bizlere miras kalan ata tohumlarını 780 km2lik coğrafyamızda ekerek ve biçerek bu günlere getirmek istiyoruz.  Bizden sonraki nesillere de tohumlarımızı aktarmak zorundayız. Biz belediye olarak daha fazla geliştirmek için uğraşacağız. Üretim konusunda elimizden geleni yapacağız. Özellikle el emeğinin, tohumun, tarımın, yerel ürünlerin, köylünün ve köylülüğün özelinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.