DENİZLİ'DE EKMEK 1 LİRANIN ALTINA DÜŞTÜ

DENİZLİ'DE EKMEK 1 LİRANIN ALTINA DÜŞTÜ


Denizli’de geçen yıl maliyetlerin artmasıyla zamlanan ekmek fiyatları 1,5 yılda ikinci kez rekabete bağlı olarak düştü. 1,25 kuruş olarak tavan fiyatın belirlendiği ekmekte geçen yıl 60 kuruşa kadar düşen fiyatlar son dönemdeki rekabetin ardından yeniden 80 kuruşa kadar indi. Geçen yılki rekabet, Fırıncılar Odasının araya girmesiyle sona erdirilmişti.Denizli’de geçen yıl 200 gram ekmek 25 kuruş zamlanarak 1 lira 25 kuruşa çıkmıştı. Girdi maliyetlerinin artmasından dolayı zamlanan ekmek fiyatları, geçen yıl yaz aylarının sonlarına doğru fırıncıların rekabete girmesi ile zincir marketlerde 60 kuruşa kadar inmişti. Buğday fiyatlarının ve işçi masraflarının arttığı bir dönemde 60 kuruşa kadar inen ekmek fiyatları, Fırıncılar Odası yönetiminin devreye girmesiyle rekabetin bitmesinin ardından yeniden 1,25 kuruşa çıktı.
UZUN SÜRENİN ARDINDAN YENİDEN REKABET
Kış aylarında 1,25 liraya satılan ekmek, son dönemde yeniden 1 liraya kadar düşmüştü. Denizli’de fırıncıların rekabeti yeniden ekmek fiyatlarını 1 liranın altına düşürdü. Zincir marketlerde 90 kuruşa inen fiyatlar, bazı fırınlarda ise 80 kuruşa kadar düştü. İstanbul Fırıncılar Odasının maliyetleri öne sürerek ekmek fiyatlarına zam istediği bir dönemde Denizli’deki fırıncıların rekabet etmesi vatandaşın işine yararken, rekabete yine Fırıncılar Odası yönetiminin müdahale etmesi bekleniyor.
DENİZLİ UCUZ EKMEK YİYOR
Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, daha önce haber sitemize, konuyla ilgili olarak “Biz ekmeği 1.25 yaptık ancak sürekli olarak fırıncı esnafı rekabet yüzünden ekmeğin fiyatını düşürüyor. Bugün bakıldığında çoğu noktada 1 liraya satışlar yapılıyor. Geçen dönemde büyük marketlerde 60 kuruşa kadar düşmüştü fiyatlar. Denizli halkı sürekli ucuza ekmek tüketiyor" açıklamasını yapmıştı.