ÇÖLYAK SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR

ÇÖLYAK SAĞLIĞIMIZI TEHDİT EDİYOR


Tahıl kaynaklı ürünleri tüketmenin neticesinde ortaya çıkan Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi ise glutensiz beslenme. Şarküteri et ürünlerinde birçok ilki gerçekleştiren Polonez, glutensiz ürünleri ile bu hastalığa dikkat çekiyor ve farkındalık oluşturmak için çalışıyor.
Çölyak Hastalığı, çocuk ve yetişkinlerde gluten içeren gıdaların tüketilmesi ile gözlenen ve daha çok ince bağırsaklarda emilim bozukluğunun ön planda olduğu sistemik bir hastalık. Her yaşta görülebilen çölyak; gluten ve gliadin proteini içeren gıdaların tüketilmesinden dolayı vücudun gereksinim duyduğu çeşitli vitamin ve mineralleri karşılayamamasına neden oluyor.
Ülkemizde Çölyak hastalığının görülme sıklığı ise yüzde 1 ila binde 3 arasında değişiyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tanısı konmuş 75 bine yakın Çölyak hastası var. Fakat tanısı konmamış hastalarla birlikte bu rakamın yaklaşık 750 bin civarında olduğu tahmin ediliyor. Çölyak hastalığının tek tedavisi ise ömür boyu glutenden uzak sıkı bir diyet uygulamaktan geçiyor.
Çoğunlukla gizli seyreden Çölyak hastalığının teşhis edilebilmesi için öncelikle bu hastalığın bireyler tarafından tanınması gerekiyor. Bu hastalığa daha çok dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için Türkiye’de her yıl 9 Mayıs Çölyak Farkındalık Günü olarak anılıyor.
ÇÖLYAK NEDİR
Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Buğday, Arpa, Çavdar ve Yulaf gibi tahıllar Gluten içerir.
(DEVAMI GIDAVİZYON MAYIS-HAZİRAN SAYISINDA)