BİR AZİM VE BAŞARI ÖYKÜSÜ

BİR AZİM VE BAŞARI ÖYKÜSÜ


Antalya'nın en büyük simit üreticisi olan Avşar Simit her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kurumsallaşarak müşterilerine daha kaliteli, daha lezzetli ve sağlıklı ürünler sunan Avşar Simit, donmuş ve yarı pişmiş ürünlere de girerek hizmet ağını daha da genişletti.
Avşar Simit'in kurucusu Bekir Avşar 1971 yılında Diyarbakır'da, 10 çocuklu bir imam ve ev hanımı eşinin 5. çocuğu olarak dünyaya geldi. Avşar'ın hayatı, 1987 yılında akraba ziyareti için geldiği Antalya'da, simit almak amacıyla gittiği fırının sahibiyle tanışmasıyla adeta tepeden tırnağa değişti.
ÇIRAK OLARAK BAŞLADI
O zamanlar 16 yaşında olan Bekir Avşar, tek maaşla 10 çocuğa bakan ve çocuklarını okutmaya çabalayan babasına destek olmak için simit fırınında işe başladı. Gece çalışıp simit imal eden Avşar, sabah da tezgahta kalan simitleri tepsisine koyup Işıklar Mevkii'nde satarak kardeşlerini okutuyordu.
Bir müşterisinin önerisiyle Lara'daki bir kampingde simit satmaya başlaması ise mesleki yaşamında adeta dönüm noktası oldu. Burada bir çadır kiralayıp hem tüplü bir fırında simit üreten hem de satış yapan Avşar, kendisini simit imparatoru yapan o yoldaki ilk adımını böyle attı.
IBA FUARI VİZYONUNU DEĞİŞTİRDİ
Lara'daki girişiminden sonraki ilk mekana 1994'te bir fırına ortak olarak sahip olan Bekir Avşar, burada da gece gündüz çalışıp Avşar Simit'n temelini attı. Bekir Avşar, ilk yurtdışı tecrübesini 2000'de Almanya IBA fuarında yaşayınca vizyonu değişti. El değmeden seri üretim gibi kavramlar hayatına girince daha da büyük düşünmeye başlayan Bekir Avşar, Almanya dönüşü Gebizli Mahallesi'ndeki bugünkü fabrikanın bulunduğu arsayı aldı. 2004'te ortaklıktan ayrılan Avşar, kendi markasının temellerini attı. Gerekli belgeleri hazırladı ve inşaatın da tamamlanmasıyla 2005 yılında Avşar markasıyla şirket kuruluşu tamamlandı. Cesaretinin ve çalışkanlığının meyvelerini zamanla toplamaya başlayan Bekir Avşar, 2005 yılında bu arazinin üzerine Avşar Simit'i kurarak, Antalya'nın en büyük ve en kurumsal simit fırınının da temellerini atmış oldu.
(DEVAMI GIDAVİZYON MAYIS-HAZİRAN SAYISINDA)