BİLİM İNSANLARINDAN ÖNEMLİ BULUŞ

BİLİM İNSANLARINDAN ÖNEMLİ BULUŞ


Yemek yapmak, insanlık tarihi kadar eski bir bilim ve bilim insanları onu geliştirmek için hala harika yollar buluyorlar. Viyana'daki Doğal Kaynaklar ve Yaşam Bilimleri Üniversitesi (BOKU) Gıda Teknolojisi Enstitüsü'nden araştırmacılar, glutensiz gıdaları içten ısıtmak için elektrik şoku kullandılar. Ohmik ısıtma adlı konseptin üretim sürecinde enerji ve zaman tasarrufu sağlayabileceğine inanılıyor.

Aynı zamanda joule ısıtma olarak da bilinen Ohmik ısıtma tekniği, elektrik akımının bir iletkenden geçmesiyle, devreyi tamamlayan gıdanın elektriksel dirence bağlı olarak ısıtılması yöntemine dayanıyor. Aslında basitçe Ohm Kanununun uygulaması da denebilir. Alman fizikçi George Ohm, 1827 yılında bir iletken üzerinde A noktasından B noktasına doğru geçen bir akımın, voltajla doğrudan orantılı olduğunu kanıtlayabildi. Ohm Yasası, elektronik gibi alanlarda kabloların ısınmasını önleyen önemli bir konu ve aynı teknik pişirme sırasında da kullanılabilir.

Araştırma ekibi Ohmik ekmeğinin yüzde 10 ila 30 daha fazla hacme sahip olduğunu bildirdi. Ayrıca içi daha yumuşak, daha elastik, gözenekler daha küçük ve daha düzgün dağılmış durumda. Ekmek için sindirilebilirlik konusunda bazı endişeler vardı, ancak korkulan olmadı.