BAKANLIK EKMEK FİYATLARINI TAKİBE ALDI

BAKANLIK EKMEK FİYATLARINI TAKİBE ALDI


Bakan Pekcan, ekmek fiyatları, eksik gramaj ve bu konuda yürütülen denetimlere ilişkin açıklamada bulundu.

Pekcan, ekmek fiyat tarifelerinde yerel aktörlerin etkin rol oynaması, fiyatların ilçe, il, bölge ve ülke düzeyinde izlenebilmesi, fiyat spekülasyonlarının önüne geçilmesi için alınan tedbirlere vurgu yaptı.

Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Çeşitleri Tebliği'ne dikkat çeken Bakan Pekcan, "Ekmek fiyatına ilişkin tarifeler ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, ticaret ve sanayi odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesi, federasyon, bakanlık görüşünün alınmasının sonra birlik tarafından onaylanır. Bu süreçlere riayet edilmeden ortaya konulan tarifelerin hükmü bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Ekmek fiyat tarifeleri belirlenirken "maliyet unsurları ve alım gücü" arasında denge kurulması gerektiğinin altını çizen Pekcan, bakanlığın maliyet unsurlarını inceleyerek fiyat tarifelerine ilişkin görüş verdiğini belirtti. Pekcan, ekmek üreticilerinin mağduriyetini önlemeye yönelikde perakende ticarette uygulanacak ilkelere ilişkin değişiklik yapıldığını açıkladı.

KAYNAK:https://www.kamupersoneli.net