Çeyrek Asrın Öyküsü

Daha dün gibi hafızamda yol çıktığım ilk günler. 1990 yıllarda başladığım bu mücadeleli yolda ilk tanıdığım simalar, şuan aramızda olmayan ve rahmetle andığımız Gemtes firması sahibi  Nuh Göksoy ve Toya Makine sahibi Naci Yalçınkaya ağabeylerimiz ile bugün sağlıklı bir şekilde işlerinin başında olan Osman Toprak, Mustafa Mutlu, Mustafa Barutçuoğlu, Şevki Buldu, Şevket ve Ramiz Üreten, Halil Efe, Pakmaya’dan  Osman Cabı, dönemin İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Mustafa Özaydın gibi sektörün duayenleriydi. Bugün 25. yıla ulaşmamı sağlayan bu yolda ilk onların desteğini almıştım. Aradan uzun bir zaman geçtiği için unuttuğum isimler varsa şimdiden özür diliyorum.

O dönemlerde  sektör bugünkü kadar gelişmemiş olsa bile ekmek üreticileri yaptığı işten para kazanabiliyordu. Bu günkü gibi kıran kırana rekabet yoktu. Fırıncıların bağlı bulunduğu esnaf odalarının önemli bir etkisi vardı. Ekmek fiyatı için alınan fiyat tarifesinin dışında ekmek satılamazdı.  Sektörün tek fuarı olan ve Afeks Fuarcılık tarafından her yıl yapılan UNTEK fuarı önce Mecidiyeköy’de buluan Meliha Avni Sözen kongre merkezinde, daha sonra da Tepebaşında TRT binasının bulunduğu İstanbul Seri Sarayında yapılıyordu. Sektörün gelişmesinde çok önemli rol oynayan UNTEK fuarına o dönemlerde atelyelerde üretim yapan ve küçük metrekarelerle katılan bazı firmalarımız bugün sektörün önde gelen firmalar sırasında yerlerini almışlardır.

Değerli sektör temsilcileri;

Un ve Unlu Mamul sektörünün ilk ve tek yayını olan Gıda Vizyon Dergisi, 10-13  Nisan 2014 tarihinde düzenlenecek İBATECH fuarında 25. Yayın yılına girerek haklı bir gurur yaşamaktadır.Bugün Türkiye’de 81 il ve 220 ilçe  ile kısıtlı sayıda da olsa Asya ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde dağıtımı olan Gıda Vizyon Dergisi sizlerin desteği ve bizlere olan inancınız sayesinde bugünlere gelmiştir.

Unlu mamul sektörü zor, özveri gerektiren ama çok kutsal bir sektördür ve Gıda Vizyon da bu hayati öneme sahip sektörün tek yayın organıdır. Bizler de Vizyon Yayın Grubu ekibi olarak, bunun bilinciyle;  sizlere layık olabilmek ve sizlerden aldığımız desteğin karşılığını verebilmek için ülkemizin tüm topraklarını karış karış gezmekte, her seyahatte yüzlerce esnaf, oda yöneticisi ve sanayicimize ulaşmakta, onların dertlerine, sorunlarına ve beklentilerine ortak olmakta, bunları sayfalarımıza taşıyarak en yüksek makamlara duyurmaktayız.

Kurulduğu günden bu yana, kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyen ve hatta bunu her gün biraz daha yukarılara taşıyan Gıda Vizyon Dergisi,  bağımsız ve tarafsız yayın politikasını da  25 yıldır korumuş, bugüne kadar sektöre zarar verecek hiçbir çalışmanın, oluşumun, bölünmenin ve tarafın yanında olmamıştır.

Sektörün bir yayın kuruluşu olma vasfını artık çoktan aşan ve sektörün sesi olan Gıda Vizyon Dergisi,  siz değerli okur ve müşterilerimizin görüş, beklenti ve düşüncelerinizi ilgili bakanlıklara, kamu kurum ve kuruluşlarına, STK yöneticilerine yani kısacası çözüm noktalarındaki en üst yetkiliye ulaştırmayı kendine vazife edinmiştir. Bu misyonunu da var olduğu sürece devam ettirmeye kararlıdır.

İlk sayımızdan bugüne sektörde önemli bir boşluğu doldurarak heyecan yaratan ve bu günkü ismiyle  Gıda Vizyon Dergisi olarak yoluna  devam eden dergimize sahip çıkarak bugünlere ulaşmamıza katkı sağlayan ve  desteklerini esirgemeyen sektördeki tüm firmalarımıza, okurlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarına sonsuz teşekkür ediyorum.

Saygılarımla..
Ayhan ORHAN